Bez oleju silnikowego prawidłowe funkcjonowanie układu napędowego samochodu nie byłoby możliwe. Smarowanie, redukcja tarcia pomiędzy elementami silnika, chłodzenie i uszczelnianie jednostki to podstawowe zadania tego płynu. Jego regularne uzupełnianie i wymiana dają gwarancję, że silnik długo będzie pracował bez zarzutu. Oto krótki poradnik na temat wymiany oleju silnikowego.

Jak często należy wymieniać olej silnikowy?

Ze względu na kluczowe znaczenie oleju silnikowego dla prawidłowego funkcjonowania samochodu każdy z producentów prezentuje w książce serwisowej indywidualne zalecenia co do jego wymiany. Drugim czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, planując wymianę tego płynu, jest sposób użytkowania samochodu.

  • Przewaga krótkich tras po mieście i sporadyczne wyjazdy w dalsze trasy – taki typowy sposób użytkowania auta wiąże się z koniecznością wymiany oleju co 8 000 – 10 000 km.
  • Trasy związane z większymi obciążeniami, takie jak jazda po torze lub w terenie wiążą się z częstszą koniecznością wymiany oleju już co około 5 000 km.
  • Przewaga tras dalekich i układ smarowania o dużej pojemności to czynniki wpływające na rzadszą konieczność wymiany oleju co około 15 000 km.
  • W samochodach, które są sporadycznie używane, mimo niewielu pokonanych kilometrów zaleca się wymianę oleju raz do roku.

Podczas wymiany oleju nie wolno zapomnieć o wymianie filtra.

Jakie są rodzaje olejów silnikowych?

Na rynku dostępne są trzy główne typy olejów samochodowych:

  • oleje mineralne – najgęstsze, o najsłabszych właściwościach pracy,
  • oleje półsyntetyczne – o średniej gęstości, sprawdzają się w starszych silnikach, gdzie właściwości czyszczące olejów syntetycznych mogłyby doprowadzić do zatkania i nieszczelności w kanałach olejowych,
  • oleje syntetyczne – najrzadsze, o najlepszych parametrach pracy.

Zmieniając typ używanego oleju, należy pamiętać o zasadzie, że można wyłącznie przejść z oleju rzadszego na gęstszy.

Jak przeprowadzić wymianę oleju?

Samodzielna wymiana oleju nie jest specjalnie trudnym zadaniem, wymaga jednak dostępu do kanału lub podnośnika, co sprawia, że dla wielu kierowców skorzystanie z usług warsztatu samochodowego będzie atrakcyjną alternatywą, zwłaszcza że koszt takiej usługi nie należy do dużych. Oto opis przebiegu całej procedury:

  1. Umieszczenie samochodu na płaskim podłożu i pozwolenie by silnik ostygł.
  2. Umieszczenie pod miską olejową pojemnika na spuszczaną ciecz.
  3. Odkręcenie korka spustowego w misce i zdjęcie go jednym zdecydowanym ruchem.
  4. Oczekiwanie aż cały olej spłynie do naczynia.
  5. Odkręcenie filtra oleju.
  6. Posmarowanie uszczelki nowego filtra nowym olejem.
  7. Zakręcenie i sprawdzenie szczelności korka spustowego.
  8. Nalanie nowego oleju w ilości nieco mniejszej niż ta wskazana przez producenta.
  9. Pozwolenie, aby olej rozprowadził się po silniku i całym układzie.
  10. Uzupełnienie nowego oleju do zalecanego poziomu.
  11. Sprawdzenie szczelności układu i upewnienie się, że nie doszło do żadnych wycieków pod korkiem.

Zdunek – wymiana oleju Peugeot Gdańsk

Zdunek to funkcjonujący od lat na terenie Gdańska dealer i Autoryzowana Stacja Obsługi samochodów marki Peugeot. Nasi stale podnoszący kwalifikacje pracownicy oferują pełen zakres usług związanych z przeglądami oraz naprawą samochodów tego francuskiego producenta. Wyręczymy Cię we wszystkich pracach serwisowych, gwarantując najwyższy poziom wykonania usług. W celu diagnozy samochodu i sporządzenia indywidualnej wyceny zapraszamy do kontaktu z naszym warsztatem!