Peugeot to obecnie jedna z najpopularniejszych marek samochodów osobowych oraz dostawczych, która jest związana z europejskim rynkiem motoryzacyjnym. Mało kto jednak wie, jak wyglądały początki marki i czym firma zajmowała się na początku swojego istnienia. O tym właśnie powiemy w dzisiejszym artykule. Życzymy miłej lektury!

Początki marki

Historia marki rozpoczyna się w 1810 roku. To właśnie wtedy Jean Pierre Peugeot otworzył zakłady mechaniczne w okolicach Miluzy. Firma funkcjonowała bardzo długo, jednak w 1886 roku, jej profil został zdecydowanie zmieniony. To właśnie wtedy rozpoczęła się produkcja rowerów.

Już trzy lata później zdecydowano o rozpoczęciu produkcji automobili. Armand Peugeot, czyli wnuk założyciela, doprowadził do powstania w bardzo krótkim czasie, pierwszego pojazdu, który został wyposażony w silnik parowy. Kilka lat później światu pokazano pojazd wyposażony w silnik spalinowy, co w tamtym okresie okazało się strzałem w dziesiątkę.

Jednak lista nowości oraz finalnych produktów marki nie kończyła się na automobilach. W 1903 roku do produkcji weszły pierwsze motocykle, a niecałe 10 lat później, do gamy modeli Peugeota wprowadzono także ciężarówki.

Nie tylko samochody

Tak jak wspomnieliśmy, marka Peugeot wywodzi się od nieco innego środka lokomocji niż obecnie znany nam samochód. Producent specjalizował się w produkowaniu znakomitych rowerów, które były w swoim czasie bardzo popularne i cenione. Podobnie jest w przypadku motocykli, a także nieco słabszych i mniejszych ich odmian, jak np. skutery.

Szerokie doświadczenie projektantów i inżynierów doprowadziło do stworzenia pierwszych automobili, które okazały się bardzo udanymi konstrukcjami. To właśnie na takich sukcesach zostały zbudowane fundamenty dzisiejszego Peugeota.

Wielokrotnie nagradzane

Warto pamiętać, że Peugeot zdobył wiele nagród. Jednymi z najważniejszych są oczywiście wygrane plebiscyty na samochód roku w Europie. Poniżej prezentujemy listę dat oraz przypisanych do nich modeli, kiedy zdobywały one wspomniany wcześniej tytuł:

  • 1969 – Peugeot 504
  • 1988 – Peugeot 405
  • 2002 – Peugeot 307
  • 2014 – Peugeot 308
  • 2017 – Peugeot 3008
  • 2020 – Peugeot 208

Na uwagę zasługują również samochody wyścigowe tej marki. W szczególności mowa tutaj o niesamowitych autach wyścigowych, które brały udział w Le Mans.

Peugeot dziś

Obecnie Peugeot oferuje bardzo szeroką gamę samochodów osobowych oraz dostawczych. Znajdziemy tutaj zarówno idealne autka do miasta, jak i komfortowe samochody, które idealnie sprawdzą się na długich trasach. Peugeot w swojej ofercie umieszcza regularnie modele wyposażone w silniki elektryczne lub napędy hybrydowe.

Na szczególną uwagę zasługuje bez wątpienia stylistyka, która wyróżnia pojazdy tej marki na tle konkurencji. Odważne linie, niepowtarzalny charakter, dopracowane detale oraz futurystyczny design sprawiają, że Peugeot to idealna propozycja dla tych, którzy chcą się wyróżniać na drodze.