Jesienno-zimowa aura jest czymś niezbyt dobrze kojarzonym przez kierowców. Okres ten przeważnie kosztuje nas masę wysiłku, nerwów oraz pieniędzy. Codzienna rutyna związana z przedwczesnym wstawaniem, odśnieżaniem wjazdu i skrobaniem szyb to tylko zwieńczenie wszystkich czynności, jakie powinniśmy wykonać przed zimą. Poniżej postaramy się więc podpowiedzieć, jak przygotować swojego Peugeota na czas trudnych warunków.

Dlaczego warto przygotować pojazd do zimy?

Wykonanie wszystkich, niezbędnych czynności przed okresem zimowym jest istotne z kilku względów. Samochód działa na podobnej zasadzie, co ludzki organizm. W okresie zaniżonej temperatury, wysokiej wilgotności i częstych opadów, jego kondycja i odporność znacznie się pogarsza.

Zimno jest czynnikiem, którego bardzo nie lubią nasze akumulatory. To, że pojazd przy standardowej temperaturze uruchamia się bezproblemowo, wcale nie oznacza, że tak samo zachowa się podczas mrozów. To oczywiście niejedyna rzecz, jaką należy dokładnie sprawdzić przed zimą.

Przygotowanie samochodu przed tym trudnym okresem ma kluczowy wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze. Jako dealer samochodów, od lat specjalizujący się w tej branży, troszczymy się o zdrowie zarówno naszych klientów, jak i innych użytkowników dróg publicznych. Z tego względu, poniżej znajdziecie Państwo spis rzeczy, których sprawdzenie jesienną porą powinno zapobiec niechcianym wydarzeniom na drodze.

Lista punktów niezbędnych do sprawdzenia przed zimą

Sprawne wycieraczki

Niski koszt w zamian za maksymalne bezpieczeństwo. To zdecydowanie opłacalny interes. Wymiana piór wycieraczek ma na celu nie tylko sprawniejsze usuwanie deszczu, ale co ważniejsze, wyzbycie się z szyby brudu, wyrzucanego przez koła pojazdów jadących przed nami. Oczywiście, w parze z wycieraczkami idzie wymiana płynu do spryskiwaczy na zimowy, mogący wytrzymać temperatury rzędu -20oC.

Opony

To zdecydowanie czynność, o której nie możemy zapomnieć. Pytając kierowców o to, jak przygotować auto na zimę, Ci z pewnością wskazaliby wymianę opon na pierwszym miejscu. Nie warto zwlekać z tym do ostatniej chwili, gdyż może skończyć się to długotrwałym staniem w kolejce do wulkanizatora. Należy pamiętać, aby zimowe opony miały minimum 4 mm bieżnika.

Kalibracja świateł

Choć sprawne oświetlenie powinno towarzyszyć nam przez cały rok, to właśnie w okresie zimowym, po najeżdżaniu na różnorakie wyboje, reflektory najczęściej się rozkalibrowują. Jazda z nieodpowiednio ustawionym światłem jest zimą znacznie bardziej niebezpieczna, a to ze względu na gorsze warunki i szybciej zapadający zmrok.

Hamulce

Dokładne przepatrzenie układu hamulcowego to podstawowa rzecz, jaką serwisanci ASO Peugeota wykonują przed zimą. Poddawanie pojazdu regularnym przeglądom okresowym znacznie wspomaga bezpieczeństwo na drodze i niejednokrotnie zapobiega wypadkom. Sprawdzenie hamulców to nie tylko wymiana zużytych tarcz i klocków, ale również pełna diagnostyka pod kątem systemów wspomagania, takich jak ABS czy ESP.

Płyny eksploatacyjne

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na płyn chłodniczy, hamulcowy, a także na olej silnikowy. Może się okazać, że ich wymiana na dany moment nie jest jeszcze konieczna, jednak o tym najlepiej poinformują nasi serwisanci ASO.

Dobre praktyki jazdy w warunkach zimowych

Oczywiście, kluczowym czynnikiem jest dostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków na drodze. Stosowanie się do tej reguły zmniejszy ryzyko pojawienia się wypadku o kilkadziesiąt procent. Zredukujemy w ten sposób szansę na wpadnięcie w poślizg oraz zdążymy wyhamować przed pojawiającą się znienacka przeszkodą.

Istotne jest również zachowanie odpowiedniego odstępu od poprzedzającego nas auta. Tyczy się to przede wszystkim samej jazdy, ale i stania w korku. Startując pod górkę przy śliskiej drodze istnieje spora szansa, że koła pojazdu zaczną mielić, a samochód po prostu pojedzie do tyłu. Warto więc mieć się na baczności i wzajemnie nie utrudniać sobie jazdy po drogach publicznych.