Niewielu współczesnych producentów samochodów osobowych może poszczycić się tak długą tradycją, jak ma to miejsce w przypadku Peugeota. Mimo wielu zmian, trudnych momentów oraz napotykanych problemów, Peugeot wciąż jest w stanie pozytywnie zaskakiwać kierowców i oferować pojazdy, które nie tylko wpisują się w nowoczesną modę, ale w wielu aspektach dyktują trendy i warunki swoim oponentom.

Marka o wspaniałej historii

Historia marki Peugeot zaczyna się w 1810 roku, kiedy to zostaje założony zakład mechaniczny w Sochaux koło Miluzy. Początkowo firma specjalizowała się w produkcji rowerów, a dopiero nieco później, bo w roku 1889 rozpoczęto produkcję automobili. Ważnym momentem w historii marki był rok 1891, kiedy to Peugeot zaprezentował pierwszy samochód wyposażony w silnik spalinowy. Od tamtej pory, firma wprowadziła na rynek wiele wspaniałych modeli, a o kilku wybranych opowiemy w dalszej części tego artykułu.

Peugeot 104

Jest to jeden z pierwszych, tak udanych i tak popularnych modeli producenta. Auto zostało wprowadzone do produkcji w 1972 roku. Był to mały samochód osobowy, który został wyposażony w bardzo ekonomiczne jednostki napędowe, a także dobrze zaprojektowany i przemyślany układ podwozia, który pozwalał na pewne prowadzenie. Peugeot 104 sprzedawany był jako dwu- i czterodrzwiowy hatchback lub sedan, sylwetka obydwu wersji była jednak bardzo podobna. Stworzone zostały także prototypy nadwozia typu sedan oraz kombi, jednak nigdy nie trafiły do sprzedaży.

Peugeot 205 GTI

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, najlepszą wizytówką producenta samochodów były sukcesy odnoszone w motor sporcie. Tą drogą poszedł również Peugeot, który stworzył wiele świetnych rajdówek oraz wyścigówek, a wiele z nich osiągało znakomite wyniki w zawodach na całym świecie. To dziedzictwo zostało przekazane na wiele świetnych modeli, wśród których zdecydowanie wyróżniały się te, oznaczone literami GTI. Świetnym przykładem może być Peugeot 205 GTI, który przez wiele lat był uważany za jeden z najbardziej emocjonujących i dających najwięcej frajdy z jazdy, w swoim segmencie.

Peugeot 504

Marka Peugeot to jednak nie tylko wyczynowa jazda i emocje podczas pokonywania szybkich zakrętów. Producent bardzo szybko zdał sobie sprawę z tego, że może trafiać do wielu grup odbiorców. Tak właśnie powstał bardzo udany model 504. Produkowany był w latach od 1969, do 1983. Później wytwarzany w Argentynie oraz w Nigerii. Model był określany jako średniej wielkości samochód rodzinny i znakomicie sprawdzał się w tej roli. Auto charakteryzowało się elegancją, prostotą i dużym komfortem, który był odczuwalny podczas jazdy.

Peugeot 604

Czyli samochód osobowy klasy wyższej, którego produkcja trwała od 1975, do 1985 roku. Auto zostało zaprojektowane przez studio Pininfarina, które już w tamtym czasie cieszył się sporą renomą na rynku motoryzacyjnym. Był to bardzo odważny krok wykonany przez Peugeota, który pozwolił ponownie zagościć na rynku luksusowych limuzyn. Ciekawym faktem jest to, że model 604 zapisał się w historii jako pierwszy samochód z silnikiem turbodiesel, była to jednostka XD2S, a miało to miejsce w 1978 roku.

Jedne z najlepszy na Le Mans…

Peugeot od lat udziela się w wyścigach oraz w rajdach samochodowych. Na obu tych polach radzi sobie bardzo dobrze, odnosząc wiele sukcesów i zdobywając nagrody. Jednym z pól, na którym bitwy toczy Peugeot, jest kultowy wyścig Le Mans. Jest to duże wyzwanie dla inżynierów marki, jednak przynosi wiele dumy i radości z osiąganych wyników.