Wieść o zbliżającej się wiośnie jest uciechą nie tylko dla kierowców, ale i z pewnością pozwoli odetchnąć wszystkim samochodom, muszącym mierzyć się każdego dnia z niskimi temperaturami i białym puchem. Nieustanne wstawanie wcześniej w celu odśnieżenia wjazdu i skrobania lodu z szyby, to rzecz naprawdę męcząca. Niemniej jednak, zima pozostawia po sobie pewne ślady w postaci pogorszenia stanu technicznego pojazdu, co może poskutkować obniżonym poziomem bezpieczeństwa.

Peugeot Zdunek zaleca wykonywanie regularnych przeglądów wyłącznie w autoryzowanych serwisach producentów, szczególnie w okresie pozimowym. Tylko takie rozwiązanie da nam długotrwałe poczucie bezpieczeństwa i uchroni przed pojawieniem się usterek w czasie podróży.

Co daje przegląd stanu technicznego w ASO?

Specjaliści pracujący w autoryzowanych serwisach, oprócz ogólnego wykształcenia mechanicznego, posiadają rozszerzoną wiedzę w temacie budowy wszystkich modeli samochodów pochodzących od konkretnych producentów. Dlatego też istnieje pewność, że zawsze wszystko zostanie zrobione zgodnie ze sztuką i przy użyciu dedykowanych, oryginalnych części producenta.

Podczas przeglądu badany jest szczegółowo układ napędowy, hamulcowy i kierowniczy. To bez wątpienia najważniejsze elementy podczas jazdy, gwarantujące bezpieczeństwo i kontrolę nad pojazdem. W razie konieczności, fachowcy decydują się na wymianę tarcz lub klocków hamulcowych, a także sprawdzają wszystkie płyny i oleje potrzebne do eksploatacji samochodu.

O co kierowca powinien zadbać po zimie?

Przygotowanie samochodu do wiosny to w głównej mierze zadanie samych właścicieli pojazdów. Przekazanie auta do ASO to jedynie zaczątek tego, co powinno się na własną rękę wykonać po okresie zimowym.

Wymiana opon

Zmiana opon na letnie jest jednym z głównych zadań, jakie należy wykonać po odejściu zimy. Nie warto jednak nadmiernie się z tym spieszyć, gdyż sądząc po ostatnich latach, śnieg może powrócić nawet w okolicach kwietnia.

Umycie pojazdu

Czysty pojazd ma służyć nie tylko jego prezentowaniu się na mieście. To wyzbycie się szkodliwego dla karoserii i podwozia osadu, składającego się głównie z piasku i soli. W okresie wiosennym należy szczególnie zwrócić uwagę na wszystkie zakamarki, znajdujące się nawet pomiędzy poszczególnymi elementami blachy na karoserii. To właśnie tam gromadzą się drobinki soli, przyczyniające się do powstawania rdzy, co skutkuje pogorszeniem stanu technicznego samochodu.

Pamiętajmy o tym, że samochód to nie tylko blacha. Liczy się również porządek wewnątrz pojazdu, dzięki któremu możemy nawet zapobiec wilgoci w kabinie.

Wymiana wycieraczek

Na wiosnę warto zainwestować w nowe wycieraczki. To element zapewniający widoczność podczas zmiennych, wiosennych warunków pogodowych. Wcześniej wspomniane drobinki piasku na drodze mogą przyczyniać się do szybszego ścierania gumek, przez co po zimie taki element nie nadaje się już do użytku.

Wymiana dywaników

Nie jest to rzecz konieczna, choć z pewnością przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności wewnątrz samochodu. Dywaniki gumowe są dobre na zimę, kiedy to wchodzimy do pojazdu z nagromadzonym na butach śniegiem. Wiosną i latem psują natomiast nieco elegancję samego wnętrza. Dużo bardziej estetycznie prezentują się za to dywaniki welurowe. To właśnie je warto na okres letni włożyć do swojego samochodu.

Przegląd klimatyzacji

Klimatyzacja jest niezwykle ważna w dzisiejszych samochodach. Jazda bez niej staje się znacznie mniej komfortowa, a my jesteśmy zmuszeni do odsuwania szyb, co nie jest do końca dobre dla organizmu. Dobrze jest każdego roku wybierać się na odgrzybianie klimatyzacji, a to ze względu na zdrowie pasażerów oraz stan techniczny samej instalacji.