Jazda samochodem nie jest niczym skomplikowanym. Warto jednak dążyć w każdym z elementów do perfekcji, co nie tylko pozwoli nam na stanie się lepszym kierowcą, ale przede wszystkim pozwoli na znacznie bardziej bezpieczną, komfortową i ekonomiczną podróż. Na prawidłową technikę jazdy samochodem składa się wiele różnych elementów oraz aspektów. W tym artykule skupimy się na wybranych, według nas najważniejszych czynnikach, nad którymi warto pracować.

Zacznijmy od przygotowania samochodu do drogi

Jednym z dobrych nawyków, których może nie zaliczymy bezpośrednio do kwestii związanych z techniką jazdy, jest dbałość o to, by nasze auto zostało odpowiednio przygotowane przed trasą. Jest to szczególnie istotne, kiedy planujemy dłuższy wyjazd. Nie zapominajmy wtedy o sprawdzeniu poziomu płynów, stanu oświetlenia, obowiązkowego wyposażenia pojazdu, czy o stanie najważniejszych elementów eksploatacyjnych, jak np. tarcze i klocki hamulcowe.

Najważniejsze zasady bezpiecznej jazdy

Odpowiednia technika jazdy, bardzo często kojarzy nam się z bezpieczeństwem. Jest to bardzo poprawne skojarzenie, ponieważ to właśnie ten aspekt powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu, kiedy tylko wsiadamy „za kółko”.

Dbanie o bezpieczeństwo to głównie dostosowywanie prędkości do panujących warunków, ale też naszych umiejętności. Warto tutaj pamiętać, że śliska nawierzchnia nie jest pojęciem, które pojawia się tylko zimą. Równie zdradliwy może być mokry asfalt, szczególnie w sytuacjach, gdy jest on pokryty dużą warstwą wody.

Bardzo istotne jest również umiejętne hamowanie. O ile na suchej i prostej drodze, nie stanowi to problemu dla większości kierowców, o tyle prawdziwe schody pojawiają się, kiedy okazuje się, że musimy wykonać hamowanie awaryjne, a do tego nawierzchnia jest morka, śliska lub właśnie poruszamy się w zakręcie. Wykonując manewr hamowania, musimy również pamiętać o tym, że na pokładzie każdego współczesnego samochodu, są systemy, których zadaniem jest wsparcie kierowcy w krytycznych momentach. Warto starannie zapoznać się z zasadami ich działania, by w awaryjnych przypadkach móc wydajnie z nich korzystać.

Odpowiednia technika jazdy to również świadomość tego, jak może zachować się nasz pojazd w określonych warunkach. Jako kierowca, powinniśmy wiedzieć, jak rozpoznać, gdy nasze auto wpada w poślizg, jak rozróżniać rodzaje nawierzchni, a także, w jaki sposób reagować na nagłe sytuacje na drodze. Istotne jest to, że nie jesteśmy w stanie nauczyć się tego „na sucho”. O ile technika wyprowadzania pojazdu z poślizgu jest możliwa do nauczenia na specjalnym torze, o tyle wiele innych sytuacji jest bardzo trudnych do przewidzenia i odwzorowania w bezpiecznych, laboratoryjnych warunkach.

Jak wykonywać manewry i o czym powinniśmy pamiętać?

Wykonując jakikolwiek manewr, powinnyśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Pierwszą z nich jest to, że każdy skręt, zmiana pasa ruchu, zatrzymanie lub wyprzedzanie, czy omijanie, powinno być przez nas odpowiednio sygnalizowane. Szczególnie jako młodzi kierowcy, powinniśmy wypracowywać w sobie nawyki, np. korzystania z kierunkowskazów, czy stosowania innych sygnałów.

Druga zasada wymusza na nas świadomość tego, co dzieje się dookoła naszego pojazdu. Dobry kierowca przed wykonaniem jakiegokolwiek manewru, zawsze spogląda w lusterka i obserwuje nie tylko przestrzeń przed nim, ale również dookoła pojazdu. Niebezpieczeństwo często czyha na nas tam, gdzie się tego zupełnie nie spodziewamy. Jeśli np. zamierzasz zmienić pas lub rozpocząć wyprzedzanie, to koniecznie sprawdź w lusterku, czy nic nie nadjeżdża z tyłu lub, czy na pasie, na których chcesz właśnie wjechać, nie porusza się inny pojazd. Jest to bardzo prosty nawyk, który większość kierowców posiada, jednak bardzo często słyszymy o sytuacjach, gdzie brak kontroli przestrzeni dookoła auta, jest powodem wypadków.

Kolejną zasadą jest to, by na drodze działać w sposób przemyślany, unikając tym samym nagłych i gwałtownych ruchów, zmian pasa, czy awaryjnego hamowania bez potrzeby. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie przejechanie tego skrzyżowania, na którym mieliśmy skręcić i zawrócenie na kolejnym, niż narażanie siebie oraz innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo.

Oczywiście właściwa technika jazdy samochodem to bardzo szerokie pojęcie, o którym można napisać zdecydowanie więcej. Jako kierowcy pamiętajmy, że prowadząc samochód, odpowiadamy za wszystkich uczestników ruchu. Jeśli chcecie sprawdzić stan swojego pojazdu, to koniecznie zajrzyjcie na stronę: https://peugeot-zdunek.pl/serwis/ i zapoznajcie się z ofertą naszego serwisu.