Jesień to trudny czas – to kolejny sprawdzian dla samochodów i ich właścicieli. Zadbany pojazd po okresie jesienno-zimowym to wizytówka kierowcy. Podpowiadamy, jak zatroszczyć się o samochód przed jesienią.

Czysta szyba i sprawne wycieraczki

Drobny piach, plamy z błota, a może niewielkie insekty? Zależnie od zabrudzeń, jakie zgromadziły się na szybie, należy zadbać o jej czystość – interwencja przywróci dobrą widoczność i pozwoli uniknąć trudnych do zmycia zabrudzeń. W utrzymaniu czystej szyby pomoże:

  • płyn do usuwania insektów
  • woda z płynem do mycia i miękka ścierka (np. z mikrofibry)
  • płyn do mycia szyb

Należy skupić się także na wycieraczkach samochodowych. Zużyte nieskutecznie zbierają wodę z szyby, dlatego przed nadejściem jesieni konieczne jest sprawdzenie ich stanu i jeśli to konieczne, wymiana na nowe. 

Uzupełnienie płynu chłodniczego

Płyn chłodniczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w naszych samochodach. Jego niedobór może przysporzyć problemów z silnikiem. Aby uniknąć długotrwałej i kosztownej naprawy, należy uzupełniać płyn chłodniczy. Najlepszym wyborem będzie środek o szerokim zakresie tolerancji temperatur, np. do aż -35 stopni Celsjusza. 

Oczyszczenie klimatyzacji i pielęgnacja uszczelek

Po intensywnym letnim sezonie i niemal nieustannej pracy klimatyzacji, konieczne jest jej odpowiednie oczyszczenie. Można zlecić to specjalistom w serwisie Peugeot lub zrobić to mniej profesjonalnie w przydomowym garażu. Pracując samodzielnie, warto zaopatrzyć się w preparat do czyszczenia klimatyzacji, który oczyszcza i eliminuje nieprzyjemne zapachy. 

Wydawałoby się, że skoro uszczelki nie są dobrze widoczne, to nie są ważne w codziennej eksploatacji samochodu. Nic bardziej mylnego. Uszczelki zamontowane na drzwiach rozciągają się i kurczą pod wpływem temperatury oraz łatwo magazynują wilgoć. Całkowity brak regeneracji uszczelek skutkuje rozszczelnieniem i problemami z utrzymaniem ciepła wewnątrz auta. Warto zainwestować w preparat silikonowy, który zwiększa elastyczność i chroni uszczelki przed przemarznięciem.

Serwis żarówek i osłon 

W czasie jesieni niezbędne jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie drogi. Dlatego, aby cieszyć się dobrą widocznością w trakcie jazdy, konieczne jest skontrolowanie stanu żarówek i oczyszczenie osłon reflektorów. Gdy nie jesteśmy pewni jak długo posłużą nam żarówki, warto kupić dwie zapasowe sztuki i przechowywać je w samochodzie.

Reflektory możemy zregenerować samodzielnie przy małym nakładzie finansowym. Wystarczy, że kupimy: 

  • pastę do polerowania reflektorów
  • pad polerski

Nakładamy na powierzchnię reflektorów warstwę pasty, a następnie ją wcieramy. Konieczna jest praca z dużym naciskiem – wtedy efekty są lepsze. Jeśli twierdzimy, że rezultat po zabiegu nie jest wystarczający, warto powtórzyć czynności. 

Nowy komplet dywaników

W okresie jesienno-zimowym nasze samochody są wystawione na kontakt z wilgocią nie tylko od zewnątrz, ale także od środka. Deszcz lub śnieg osadzający się na butach stanowi wyzwanie dla dywanów samochodowych. Na ten szczególny czas w roku konieczne jest zainwestowanie w gumowe dywaniki, które skutecznie zbierają wodę i brud oraz izolują je od podłogi pojazdu. 

Zadbaj o karoserię

Jeśli zależy nam, by samochód bez szwanku przetrwał jesienno-zimową aurę, warto pomyśleć o naprawie uszkodzeń na karoserii – rys, zalążków rdzy. Niesprzyjająca pogoda i trudne warunki drogowe mogą spowodować spore szkody – głębokie zarysowania, czy ogniska rdzy, która najskuteczniej rozprzestrzenia się zimą. 

By przygotować samochód do wymagającego okresu w roku i móc bez obaw zająć się zabezpieczeniem karoserii powłoką ceramiczną, warto skorzystać z usług napraw lakierniczych Gdańsk – z nami usuniesz mankamenty blacharskie. 

Zabezpiecz swój samochód na jesień z serwisem Peugeot

W serwisie napraw blacharsko – lakierniczych Gdańsk rzetelnie zajmiemy się eliminacją szkód blacharskich i przygotujemy Twój samochód do dalszej pielęgnacji skoncentrowanej na ochronie w okresie jesienno-zimowym. Służymy profesjonalną poradą w ramach serwisu i w trakcie zakupu samochodu marki Peugeot – w tym nowego Peugeot 308. Skontaktuj się z doradcą, by postawić pierwszy krok w stronę wymarzonego samochodu.