Zima to bardzo wymagający okres, nie tylko dla kierowców, ale również dla ich pojazdów. Mrozy, śnieg, lód, śliskie nawierzchnie, powstające nowy dziury w nawierzchni oraz duża wilgotność sprawiają, że nasze samochody narażone są na wiele negatywnych czynników i potencjalnych awarii. Zbliżający się okres wiosenny, to dobry czas, by starannie przejrzeć swój samochód i sprawdzić, czy zima nie nadwyrężyła jego kondycji. W naszym dzisiejszym artykule powiemy sobie krótko o wiosennym serwisie auta oraz o rzeczach, do których trzeba przywiązać największą uwagę.

Zima to trudny czas dla Twojego samochodu

Zimowe warunki na drodze stanowią problem nie tylko dla kierowcy. Tak jak już wspomnieliśmy, zimy znane w naszym klimacie są dość dużym problemem dla samochodów. Panujące warunki atmosferyczne potrafią bardzo negatywnie wpłynąć na działanie newralgicznych elementów każdego auta. Wszędzie pojawiająca się sól, może z kolei doprowadzić do szybko postępującej korozji nadwozia oraz podwozia. Eksploatowanie samochodu podczas zimy często jest związane również z usuwaniem śniegu oraz lodu z jego karoserii, co z kolei może niszczyć powłokę lakierniczą. Duża wilgotność powietrza, częste opady oraz niskie temperatury wpływają negatywnie na elektronikę, która w dzisiejszej motoryzacji jest szczególnie rozbudowana. Jak widać na powyższych przykładach, zima to trudny czas dla każdego auta.

Jakie elementy auta warto sprawdzić po zimie?

Podczas pozimowego przeglądu auta, warto zdecydowanie sprawdzić takie elementy, jak chociażby: zawieszenie, układ hamulcowy, stan blacharsko – lakierniczy, a także zadbać o odpowiednie oczyszczenie wszystkich elementów samochodu z piasku, soli i innych, zbieranych przez całą zimę osadów. Oczywiście to nie są jedyne elementy samochodu, które powinniśmy sprawdzić. Zdecydowanie warto także skontrolować oświetlenie, stan wycieraczek, a także przy okazji sezonowej wymiany, również stan ogumienia.

Które części lub podzespoły auta warto wymienić po zimie?

Dobrym pomysłem jest to, by po zimie postarać się wymienić jak najwięcej uszkodzonych lub zużytych elementów naszego samochodu. Oprócz sezonowej wymiany opon warto zwrócić uwagę na niektóre elementy zawieszenia. Wiosna to również dobry czas na zmianę zniszczonych po zimie wycieraczek. Często występujący w zimie smog, bardzo szybko prowadzi do zatkania filtrów powietrza oraz kabinowego, więc to dobry czas na ich wymianę. Po zimie zadbajmy szczególnie o lakier naszego samochodu. Z pewnością wymaga on starannego oczyszczenia oraz delikatnej pielęgnacji, dzięki której będziemy w stanie przywrócić jego dawny blask.

Gdzie warto udać się na wiosenny przegląd auta?

Dobrym pomysłem na zrealizowanie wiosennego przeglądu jest ASO marki, od której pochodzi nasze auto. Pracujący tam specjaliści będą w stanie udzielić nam fachowych porad, a w razie potrzeby dobrze przygotować nasz pojazd do nachodzącej wiosny i sezonu, w którym pokonujemy zdecydowanie więcej kilometrów niż zimą. Jeśli chcą Państwo sprawdzić kondycję swojego samochodu, to serdecznie zapraszamy do Autoryzowanego Serwisu marki Peugeot lub do naszej Stacji Kontroli Pojazdów. Więcej informacji dostępnych jest tutaj: Stacja Kontroli Pojazdów.

Mimo wszystko pamiętajmy, że zima jeszcze się nie skończyła, więc na drogach musimy zachować szczególną ostrożność. Życzymy Państwu szerokiej drogi!